
Idag var jag och såg Carin Westers vår/sommar visning för 2007 på Berns med mamma. På första raden var det ju inte så att man såg Anna Wintour framför sig, snarare några andra modebloggerskor, men det är ändå lite kul. Visningen var snygg, lättburna vardagsplagg, snygg färgpalett där accentfärgen var smutsrosa och vaniljgult med mörklblått och grått som bas. Mycket bomull, byxdress, hög midja och hängslen förekom även. Snygg helhet men kanske inte så inspirerande att det överträffade förväntningarna.
Två underliga saker noterades under visningen. Den ena var att en av killmodellerna under halva visningen kom in med en vit tröja med en stor knapp tryckt på. Det andra var att Damernas Världs platser brevid oss var tomma. Kan det betyda något gällande Guldknappen…? :) Om så är fallet så tycker jag att Carin Wester är en värdig vinnare. Hon jobbar flitigt och har fått mycket ros av modepress, och det är inte så svårt att förstå varför :)
Share/Save Posted in: about Lolita

lolitas.se is an online magazine/blog focused on the inspiring, be it design, fashion or food.









man kan väl inte säga smutsrosa? Snarare skulle man kanske kalla det gammelrosa…
Styligt: Åh vad gulligt! Tack :D
Lisa: Nej vad snällt av dig! Det är kommentarer som dina som gör att det blir ännu roligare att blogga! Tack så mycket! Några idéer till liknande Sex and the City kollage mottages gärna :)
Anna: Min mamma hade två biljetter och platser :)
hur fick du biljetter?
Nu tycker jag att det är dags för Ebba (VR) att göra en ny lista på bästa modebloggarna och där borde LOLITA hamna i toppen! :D Helt klart bästa bloggen det här, i am hooked.. Sex and the City-kollagena var en jättebra idé, gärna mer sånt! :)
Gud vad roligt:D
Åh vad lyxigt att gå på visning. Själv bor jag mil från alla stora städer så jag skulle aldrig ha möjlighet, bara för avståndets skull. Haha. Jag har tillgång till internet nu för första gången på en månad och jag har kollat in alla kollage jag missat :). Du är såå duktig.
Hur gammal är du? :)
Tycker allmänt att höstmode är mycket roligare än vår/sommar men det här bådar ju gott! :)
så kul med modevisning!
Ja, undran sa flundran om det där med Guldknappen!;)
Mvh Sophie♥
http://www.sophisticatedsophie.se
vem är din mor då? :)
Åh vad trevligt det låter med visning! :)
Lovely!
Angel: Jag tror att jag såg Amanda men är inte säker.. :)
Sheida: Som gymnasieelev hihi =)
Liza: Det var kul :)
Amanda: Jaa det fanns en massa fint, håller med :)
Camilla: Ja det gör hon :) Jaa det blir spännande!
Sorbonne: Jo, det är kul :)
Väldigt kul att besöka modevisningarna! Jag önskar att jag kunde gått, men kanske nästa år =)
Vad kul! Jobbar din mamma med mode? Ska bli kul och se vem som vinner! ;)
Jag var också på visningen ju! Tycker att det fanns mycket fint, Carin är duktig! =)
Åh va kul för dig ! .. Avis avis avis!!
Hej! Får jag fråga vad du jobbar med? :)
Vilka modebloggerskor såg du??? Min favorit är nog Amanda