
I höst är det dags att sätta på stjärnglansen och glittra, skina och blänka. Paljetter, kristaller och glansiga tyger är en stor trend som bland annat style har bevisat. Och jag tycker att det är suvärent för finns det något mer konkret sätt att få lite glamour i vardagen än att glittra? :)
Kappa: Marc by Marc Jacobs - bedårande liten höstkappa i glansigt material med stora knappar och rosettknyt i midjan. Men om man föredrar en mer sportig stil så kan man bara dra över en kavaj eller tuxedo-jacka över klänningen.
Klänning: Blossom - supersöt och elegant liten klänning i härlig smöraktig nyans och material som riktigt glänser.
Sko: Emoprio Armani - en dröm! Visste inte att de gjorde sånna här skor på Armani men de här är ju perfekta.. öppen tå, paljettbeströdda och en söt liten rosett. Och dessutom matchar fodringen klänningen vilket är underbart även om bara du vet det :)
Väska: Marc Jacobs - den omtalade.. Tror att det är en sån här Ebba har fast större. Och den är underbar… Den guldiga nyansen och glittrande kedjan funkar faktiskt till vardagskläder också.. man blir bara lite glammigare och gladare :)


lolitas.se is an online magazine/blog focused on the inspiring, be it design, fashion or food.









En av favoriterna med Marc Jacobs, de återkommande, stora knapparna! Jag älskar det :)
Oj…vilken fin klänning!
Vilken underbara kappa!
Emma: Aa :D
Sanna: Tack! :)
Ally: Jaa eller hur! :P
CrimsonAnna: Japp kolla style.com.. :)
Jag som trodde glittret var ute men jag hade tydligen fel. Jippi=) Jag vil lha kappan:)
Den där kappan, åh! Vem älskar inte Marc Jacobs? :)
åh jag älskar detta kollage, vill ha allt!!!
Kappan var döfin!
Blingbling Marie: Håller med dig, svart och guld är glammigt :)
Sophie: Lyxigt! :)
Mikky: Håller med! :)
Debbie: Joo jag skulle nog lägga dom pengarna på den om jag kunde hihi (:
Snyyyyyggt! Jepp, en sån Ebba har. Fast jag skulle nog inte lägga ut så mycket pengar på den. Den är fin, men inte SÅ fin ;P klänningen och kappan däremot, mums!
Så snygga saker!
Den klänningen var ju urgullig!.
Hi hi en sån där väska har jag fast i plommonlila!:) Skorna skulle jag inte heller tacka nej till!:)
Mvh Sophie♥
http://www.sophisticatedsophie.se
Vilken underbar outfit! Svart och guld är en himmelsk kombination.
Sorbonne: Själv älskar jag glitter, snyggast är det på en liten svart klänning med svarta paljetter från tex Armani att ha när man går ut. Man är liksom svart och diskret men glittrar :D
Catya: Jaa glammigt är kul =)
riktigt glammigt : )
Jag är inte alls för glitter, inte på mig själv i alla fall. Jag passar inte i det men jag måste erkänna att det är väldigt häftigt på de som passar i det. Jag tror jag nöjer mig med ett par skor :)
Sanna: Aa give me! :D
Emma: Vill också =)
JAg vill ha den kappan.! Klänningen skulle oxå sitta fint:)
åh! väskan. give me!