Jag skulle vilja ha ett vitt rum med streck runt hela och noter i det. Som ett notblad över hela rummet. En stor säng som tar upp nästan hela rummet som det är fullt med kuddar i. Svarta och vita såklart.
Sen på väggarna ska jag ha bilder på mina favorit artister, gitarrer och på en vägg så ska det vara fullt med bilder på mig och mina vänner. I ett hörn så vill jag ha ett piano. En plasmatv på väggen.
Och så en soffa med soffbord. Ett akvarium och en hylla som är fyll med mina favorittidningar och en annan massa skit. Och en sterero vill jag ha inbyggd i väggen.
2 vita väggar, 2 vit/mörkbrun randiga. Endast vita, blåa och bruna möbler och helst så enkelt och stilrent som möjligt! En stor helkroppsspegen och en kristallkrona är ett måste!
Högt i tak, mörka golv vita väggar, ett konstverk i centrum på väggen (möjligtvis några små på sidorna), en mysig mjuk underbar soffa, en sån man sjunker ned i och bara är i. Soffan ska vara vit men kuddarna och filtarna ska vara extrema färgklickar! Vaser i svart och vitt, “pinnar! som är i vaserna ska också vara riktiga färgklickar. Gardiner ska vara i två lager ett ljust lager och ett färglatt/mörkt.
Vi har precis renoverat klart våran lägenhet på 71 kvm och jag är helt såld i vita gamla antika möbler. Visst, de är inte lätta att få tag i men lika glad blir man när man kommer över någon möbel. Bara här om dagen fick jag en gammal antikt skrivbord i sliten vit färg och jag älskar det. Så roligt att kunna mixtra nytt och gammalt så inte alla hem ser ut som rummen i IKEA katalogen…
Vitt är den nya färgen i heminredning (enligt mig iallafall)
Ganska litete och mysigt, inrett i blått. Har min stora sängen, en blå fåtölj och sen liten Walk-in-claset. Och sedan har jag en väldigt stor spegel, det behövs. KRAM :)
Mitt drömrum skulle ha väggar i vit puts, gammalt slipat trägolv och stuckatur i taket. Alla möbler skulle vara ganska diskreta i färg och form. Istället skulle satsa allt krut på konst. Drömmen hade varit att ha något av Henri Rousseau på väggarna. Starka färger och djuriska motiv.
En bra,neutral grund är vita väggar och en vit soffa och vita eller svarta nöbler. Sen kan man lägga till vilka färger man vill på kuddar, filtar,dukar och gardiner. Väggarna ska vara helt tomma förutom stora färgglada konstverk.
Mitt drömrum är just nu vårat sovrum….gå in på min blogg o titta,vi har precis helrenoverat det o gjort det exakt så som vi vill ha det….vi har köpt allt nytt,underbart resultata verkligen!
Mitt drömrum skulle väl se ungefär ut så här: Stort, modert med ändå klassiskt. Massa blommor och stearinljus,hundratals lådor och mjuka kuddar och såklart min stora svarta katt på en stor kudde. Så skulle det nog se ut :)
Mitt drömrum skulle ha svartbetsat golv och nougatbruna väggar. En stor säng med många kuddar skulle stå på ena kortsidan av rummet och bredvid den skulle ett nattduksbord i ek följa hörnet och på den en växt, blomma och senaste modetidningen. Under sängen skulle det finnas en cremevit mjuk matta så man på morgonen kunde vakna och kliva ner på den. På väggen skulle två stora svartvita tavlor med gammaldags känsla finnas. Det skulle även på väggen vara en samling med svartvita små tavlor på vänner, familj och vackra motiv i en salig röra. Rummet skulle på ena sidan ha en lång radda med fönster ner från golvet och upp och utanför en liten terass med två trädgårdsstolar och ett bord. På andra sidan av rummet skulle en låg ganska lång hylla i ek finnas ljus, växter, lampa mm. Mittemot sängen skulle det vara en vit lampa som lyste upp det svarta golvet och en rund sittpuff i rotting. En öppning skulle finnas och där skulle min walk-in-closet vara. En ljus heltäckningsmatta, en spegel, garderober med skjutdörrar, ett sminkbord och en rund soffa med kuddar i mitten. Det skulle vara mitt absoluta drömrum.
svarta väggar med en stor vit playboy bunny, vitt tak, svarta möbler med blodröda och guldiga vaser och liknande. Två tavlor på mina förebilder kat von d och holly madison. Självklart några gröna växter i fönstret och en sjuhelvetes högtalare :)
svarta väggar med en stor vit playboy bunny, vitt tak, svarta möbler med blodröda och guldiga vaser och liknande. Två tavlor på mina förebilder kat von d och holly madison. Självklart några gröna växter i fönstret och en sjuhelvetes högtalare :)
Shit vilka bra förklaringar… Hm får väl se om min slår deras…
Mitt rum skulle jag vilja kalla mysigt. Många har den här “luftiga” & vita stilen med blommor… Det är jätte fint men jag tänkte väl sticka ut lite…
Mitt rum har jag 3 väggar som är bruna & 1 vägg som är vit med ett diskret mönster i (syns bara när solen skiner på) 1 svart skinnfotölj med en stor röd kudde i… 1 skitsnygg Tv bänk som är riktigt enorm med alla mina älskade skivor & filmer & såklart en TV på. Jag har mitt guldiga smyckesträda & en stor vas med blommor i (vita). På den vita fåndväggen har jag två tavelramar med tidningar & böcker samt ett kort med mig & min bästa vän i (ramen i guld) Min säng (den skönaste av alla sängar på jorden)finns såklart också i rummet. Och jag älskar fräscha påslakan i olika färger, gärna vit/rött. På en vägg har jag en massa vita ramar på alla håll & kanter som är tjocka & smala… Där i har jag foton på mina käraste, mina bröder, bästa vänner, min pojkvän & mamma & pappa.
Jag vet inte riktigt vad jag mer ska skriva, men jag skulle väl vilja beskriva mitt rum som mysigt & personligt. (:
en stort och öppet rum med vita väggar och färgrika detaljer, det ska vara stora fönster och stora och maffiga målningar. stilrent och modernt, gärna en pussmuntelefon som ett plus i kanten. på en vägg ska det vara massa bilder från internet,tagit själv eller tidningar hängandes som inspiration.
Stora runda fönster med orangea gardiner, golvet skulle vara mörkt brunt för att passa med de blommiga tapeter. Randiga soffor,och mitt i rummet ska det finnas en rund säng överflödigt med kuddar av alla möjliga färger.
Gamla stora vita fönster, vitmålat trägolv. Arabisk röd matta och något fint soffbord i ek. Vita möbler men en vit modern soffa. Detaljer av guld, gärna fina indiska elefanter.
först av allt: Ett stort rum + En stor vit säng m. fina detaljer och överkast! + “Himmel” ovanför sängen + heltäckningsmatta + snygga stora tavlor med modeillustationer + skönt ljus m. stora fönster + ett dressingroom vid sidan av VOILA! ;) + stor gammaldags fotölj i blå sammet + en tjock mysig katt på sängen
jag gillar fräscha rum, så det ska vara vita väggar. På väggarna ska det sitta stora, tjocka, svarta ramar med bilder jag själv tagit som är förstorade. Gärna ett stort fönster där jag kan ha mörka gardiner och en soffa framför, jag gillar att sitta och lyssna på musik och bara titta ut. Så rummet ska ligga på övervåningen & ha en schysst utsikt över gatan eller så. Musikspelare ska finnas i rummet med bra högtalare, en stor garderob som är vit, en säng som står i mitten av en lång vägg också med många inbjudande kuddar. Och en helkroppsspegel med lite gammaldagsstil i brunt. Rummet ska vara personligt men samtidigt enkelt, en lagom stor golvyta med lagom mycket möbler. :)
Öppna ytor med stora fönster. Väggar i någon ljus jordnära färg. Inredningen ska vara en blandnig av antikt och mordent. Mitt på golvet vill jag ha en stor fluffig matta och i sängen massa mjuk kuddar. På natthusborde ska det alltid stå en bukett med blommor.
Svart och grått som basfärger, stora fönster som kan ge rummet ljus när det behövs men som dras iför när ljus är oönskat, ljus överallt, väggarna fulla av bilder.. en stor, mjuk och inbjudande säng. En massa prylar överallt i en fin och inspirerande röra. Gärna en walk-in-closet ansluten till rummet, med svart heltäckningsmatta, massor av speglar och självklart en fin men inspirerande röra.
Mitt drömrum ska vara högt i tak för att det är så skönt när det är luftigt. Jag vill ha vita väggar med en blek turkos fondvägg i något härligt mönster. Jag vill ha en stor säng med härliga kuddar i diverse färger, storlekar och mönster. Jag vill ha stora fönster med ljusa tunna draperade gardiner. Utsikten gör mycket för rummet och därför vill jag ha en levande utsikt som ger mig inspiration och lugn.
På väggarna ska jag hänga tavlor på min familj och mina vänner även lite sånt som jag målat. Det är viktigt med lite personliga detaljer! Kanske några vintage bokstäver i olika storlekar över dörrkarmen med mitt namn eller ett budskap. En skön röd lite sliten fåtölj, en fluffig matta och i taket en vacker kristallkrona. När man inte tror att det finns fler “jag skulle vilja ha..” så måste jag självklar ha en walk-in-closet där mina kläder är sorterade efter färg. En lång och bred bokhylla av något mörkt träslag som täcker
en hel väg och där har du mitt drömrum!
Mitt drömrum skulle vara stort.. det ska finnas plats nog för en stor RUND dubbelsäng. med en massssssa kuddar! och söta lakan. Sen ska det finnas stora fönster längs en vägg. Det ska även finnas en svart fondvägg med en målning i kanske lila? .. isåfall ska rummet nog också vara i svart/lila :)
Det ska vara ett ganska stort rum med jättestora fönster som vetter ut mot havet. Rummet ska vara ljust och väggarna är vitmålade, och en av väggarna äre gröna mönster på . Sofforna är låga och med vitt tyg på, bordetär i ljust trä och lågt det med. Sen ska det finnas relaxstolar , i sånt där korgmaterial. Det ska finnas en öppen spis med några fårskinn framför där man kan mysa på kvällen :) Det ska vara några träd där inne också , utan blommor . Gröna vaser och massa mysiga lapor att slappna av till , och en steroe som får ljudet att strömma ut lite här och var ;)
precis som mitt rum ser ut nu! ljusa väggar, vita möbler, naturvit snygg soffa, alla detaljer, tyger och tavlor i brunt, guld samt svart och en massa gröna växter! :)
Stor rum med vita tapetter,stor säng,en syhörna och en stor garderob.På fönsterkarmen ska finnas vas med blommor och ljus.Långa ljusa gardiner med färgade ränder och en rund bord med två stolar där jag kan sitta och prata med min älskling.På golvet en skön och tjock matte gärna med många färger.Och sist lite konst på väggarna.
Ett ganska litet rum med högt i tak och bruna väggar som på kvällen är mörka och harmoniska, men när morgonen och ljuset kommer, byter färgen skepnad och går mer mot det glada och uppiggande hållet, färgen reflekterar ljuset. Rummets lister är vita, precis som garderobens dörrar som i sin enkelhet är väldigt vackra. Sängen är låg, utan ben och täcks av ett härligt mönstrat svartvitt överkast. På väggarna ser jag folk, djur och saker som jag älskar i svarta ramar i olika storlekar. Längst in i rummet står en halvmeters hög, vackert utförd och vitmålad byrå. Ovanpå står en spegel, med vackert snidad guldlackad ram. Där trängs även en vit frostad rund lampa tillsammans med olika parfymer och flaskor. Bredvid byrån står en vinröd sammetsklädd fåtölj utan armar, troligen från 1900-talets början, med ben som nästan smälter in i parketten. Blommor och växtlighet får även de plats i fantasifulla krukor och vaser, på fönsterbänken, på byrån eller hängade.
mitt dröm rum är nog ett vitt kök i lantlig stil. jag älskar träpanel (vit) och en antik kökssoffa som jag gjort i ordning på mitt eget vis. det ska vara grönoch vit rutiga gardiner och matchande duk och handukar så klart! i mitten av rummet ska det vara en liten köksö och ett litet matbord som står framför kökssoffan! ååhh vilken dröm…..
Mitt drömrum är ganska stort mne inte för stort, mindre ytor kan vara väldigt mysigt. I mitten av rummet längs väggen ska en stor säng stå med ett underbart överkast av siden i lappteknik och så klart stora röda kuddar vi huvudänden. Det ska finnas ett stort sminkbord, skrivbord & byrå med tv:n på och självklart en stor underbar walking closet. Mycket stearinljus och lamporna får inte vara för starka, Det skulle vara sånt här lite mysigt ljus . Självklart skulle där vara stora fina fönster med bred fönsterkarm. Väggarna skulle nog vara mörklila, men inte för mörk. Sist men inte minst vill jag ha en stor stereoanläggning med vinyl och hela köret :)
Jag älskar högt i tak och mycket rymd, det får inte kännas för plottrigt men inte heller för stilrent och opersonligt. Färgerna ska gå i vitt men alla detaljerna ska vara i andra färger. Fönstrena ska vara stora, gärna från golvet upp till taket och utanför ska det vara en stor altan. Jag älskar stilrena växter som orkideer och rosor, de ska gärna vattna sig själva också. De ska finnas gott om förvaring så man kan välja vad man vill ha framme och inte och det ska vara lätt att hitta det man söker.
Stort rum, högt i tak, stora fönster med svarta marmorfönsterkarmar som man kan sitta i. Väggarna får gärna vara målade i en matt gammelrosa/-vinröd färg. Möblerna kan gärna vara gamla och lite slitna. Alla lister och sånt får nog vara vita, men det behöver inte se för nyrenoverat ut. Själva läget är något lite bohemiskt kvarter i en stor stad, gärna ett sekelskifteshus. En liten marknad på gångavstånd är obligatoriskt så det finns alltid en väldoftande blombukett och en stor fuktskål. När det gäller konst och så har jag inte så mycket planer. Jag köper väl det som faller mig i smaken när det väl är dags. Hellre få tavlor som betyder något än att ha en hel vägg med välmatchande, helt opersonliga bilder. Det ska vara charmigt helt enkelt. Varken för vitt och kallt eller för plottrigt.
Eller så skulle det kunna vara ett rum på takvåningen med överblick över staden. Ljust och luftigt, ljusgula väggar, svarta fönsterkarmar, vinröda gardiner. Så ska det finnas en balkong med morgonsol där man kan sitta och äta sin frukost med någon man tycker om…
Det ska förstås vara sommar och varmt och soligt också :)
jag skulle vilja ha högt i tak och minst en vägg full med vinylskivor och böcker, kan inte tänka mig något vackrare än det man älskar samlat på ett ställe. sen en stor fluffig säng med mörka sängkläder och ett nattduksbord med stearinljus på till kvällsläsningen. golvet ska vara vitt och väggarna i någon plommonfärgad ton, och såklart foton på familj och vänner i massor på en av de tomma väggarna. det ska finnas ett stort fönster med en fönsterbräda man kan sitta på och kolla ut över det snötäckta landskapet, eller sneglar in på den söta pojken i grannhuset. sen ska rummet dofta mysigt av vanlij eller lavendel och aldrig ha några dammråttor på golvet. efter det är jag helt nöjd :)
Det ska vara lite marokansk/ararbisk inredning med massa mönstarde kuddar, stenväggar. Mörk lila, brunt, röd, mörk rosa, gul, grönt osv. Inte så starkt belysning, lamorna ska vara importerade från egypten. Det ska vara exklusivt, med lågt bord (antik), vattenpipa, låga stolar med fina mönster. morgonrocken ska komma från marocko och jag ska dessutom ha marokanska slippers… du hittar en hel det fina orientaiska saker på: “www.cazami.se”
och här ser du hur jag vill ha det: “http://inredningsbloggen.blogg.se/1174647223_tema_marockanskt.html”
Jag vil ha en stor, äldre variant på sängen med draperier man kan dra för. Och fina kuddar i den. Ett ganska ljust rum med en lite mörkare vägg, lite åt vinröda hållet. Sen ett fint sminkbord med en stor spegel och en walk-in-closet.. Och växter vill jag ha, fina växter som små palmer och liknande. samlade längs ett hörn/sida. Detta är då i sovrummet i snabbt drag.
Mitt drömrum är städat och ganska minimalistiskt. Inte för mycket prylar överallt. Det ska vara blandat nytt och gammalt för att få en egen och personlig touch på rummet. En jättedyr möbel kan passa perfekt brevid en äldre möbel från myrorna! :) Rummet ska inte ha för mycket färger. Gärna vitt som bas, men med lite färgklickar här och var. Inte att förglömma – drömmen är att ha högt till tak! Jag vill ha mycket luft och yta i mitt drömrum =) Öppna ytor är a och o.
Mitt drömrum skulle nog vara ljust och luftigt med stora fönster, en härlig balkong, vita väggar och mörkt, mörkt trägolv. Jag skulle ha en stor säng med en sänggavel i svart sammet och ett stort härligt duntäcke, sköna vita sängkläder och en massa mjuka kuddar. På väggen bakom sängen skulle jag ha svarta ramar i olika modeller och stilar med svartvita gamla foton och vackra modeillustrationer. På en annan vägg skulle paris vara målat längst med golvet i svart färg. Sen har jag alltid drömt om ett vackert skåp där man kan ha sina favorit saker. Gärna lite äldre och lite sådär härligt slitet. Där skulle jag ha alla mina favorit saker. I taket så skulle jag ha en vacker kristallkrona. På något ställe där den inte syns så mycket skulle jag ha en liten maskin som är inbyggd i väggen med en skärm där alla det senaste modetidningarna dök upp. Man skulle bara kunna trycka på den tidning man vill ha och så åker den helt ljudlöst ut genom ett litet fack brevid maskinen. Allt gratis förstås!:)
Sen får vi inte glömma det viktigaste, garderoben. Gärna en stor walk-in-closet med rosa(varmt rosa) heltäckningsmatta och en provdocka där jag kvällen innan skulle prova en massa outfits och sedan kan man bara plocka ner det från dockan och sätta på sig det. Det är mitt drömrum!
Ljust, luftigt och stilrent, men ändå med en viss myskänsla. Ett vardagsrum med stora fönster, panelgardiner, parkettgolv, ljusa tapeter och lite mörkare möbler, mörk (tex blå eller mörkgrå) soffa och fåtöljer, tv-bänk och skåp i mörkt trä och soffbord likaså. Prydnadslampor och ljus lite här och var. En stor, härlig matta. Ungefär så.
Jag har alltid gillat lite äldre stil på möbler i sovrum. Möblerna kan vara nya men gärna se lite slitna ut. Ljusa möbler helst, lite som i en sommarstuga. Den känslan vill jag få! Sen får det gärna vara inslag av färg, men i grund och botten ska det vara ljust. Och vem vill inte ha en stor säng? Jag vill såklart också ha en stor, fin garderob i mitt sovrum. Jag älskar Orkideer, så sådana hade gärna fått pryda min fönsterkarm eller mitt nattduksbord. Blommor gör sig fint i ett sovrum! : )
Stort, luftigt sovrum. Med långa vita svallande gardiner som blåser med vinden från en öppen terass. Tänk at kunna gå ut på morgonen iklädd endast morgonrock och sätta sig på terassen. SÄngen skall vara stor med många kuddar och ett mjukt duntäcke. På väggarna hänger massor med små ramar med olika motiv.
Rosa väggar med en svart fondvägg. Svarta mönster från fondväggen ut mot rosa väggarna. Sackosäckar, mycket kuddar och sköna fåtöljer. Massa ljus, dimlampor. En snygg kristallkrona i taket, gärna kanske svart. Snygga hyllor och många sådanna med fina saker på. Åh… Vad sugen jag blev!
69 Comments
Cajsa
31/01/2008 at 6:14 pmJag skulle vilja ha ett vitt rum med streck runt hela och noter i det. Som ett notblad över hela rummet.
En stor säng som tar upp nästan hela rummet som det är fullt med kuddar i. Svarta och vita såklart.
Sen på väggarna ska jag ha bilder på mina favorit artister, gitarrer och på en vägg så ska det vara fullt med bilder på mig och mina vänner.
I ett hörn så vill jag ha ett piano.
En plasmatv på väggen.
Och så en soffa med soffbord. Ett akvarium och en hylla som är fyll med mina favorittidningar och en annan massa skit.
Och en sterero vill jag ha inbyggd i väggen.
lovisa
31/01/2008 at 6:09 pm2 vita väggar, 2 vit/mörkbrun randiga. Endast vita, blåa och bruna möbler och helst så enkelt och stilrent som möjligt! En stor helkroppsspegen och en kristallkrona är ett måste!
JosephineS
31/01/2008 at 6:06 pmHögt i tak, mörka golv vita väggar, ett konstverk i centrum på väggen (möjligtvis några små på sidorna), en mysig mjuk underbar soffa, en sån man sjunker ned i och bara är i. Soffan ska vara vit men kuddarna och filtarna ska vara extrema färgklickar! Vaser i svart och vitt, “pinnar! som är i vaserna ska också vara riktiga färgklickar. Gardiner ska vara i två lager ett ljust lager och ett färglatt/mörkt.
Malin
31/01/2008 at 5:59 pmVi har precis renoverat klart våran lägenhet på 71 kvm och jag är helt såld i vita gamla antika möbler. Visst, de är inte lätta att få tag i men lika glad blir man när man kommer över någon möbel. Bara här om dagen fick jag en gammal antikt skrivbord i sliten vit färg och jag älskar det. Så roligt att kunna mixtra nytt och gammalt så inte alla hem ser ut som rummen i IKEA katalogen…
Vitt är den nya färgen i heminredning (enligt mig iallafall)
Nathalie
31/01/2008 at 5:54 pmStilrent och luftigt. och defenitivt en likadan snygg Jordi labanda-målning!
Michaela
31/01/2008 at 5:39 pmGanska litete och mysigt, inrett i blått. Har min stora sängen, en blå fåtölj och sen liten Walk-in-claset. Och sedan har jag en väldigt stor spegel, det behövs. KRAM :)
Lisa
31/01/2008 at 5:33 pmMitt drömrum skulle ha väggar i vit puts, gammalt slipat trägolv och stuckatur i taket. Alla möbler skulle vara ganska diskreta i färg och form. Istället skulle satsa allt krut på konst. Drömmen hade varit att ha något av Henri Rousseau på väggarna. Starka färger och djuriska motiv.
Linnea A
31/01/2008 at 5:26 pmEn bra,neutral grund är vita väggar och en vit soffa och vita eller svarta nöbler. Sen kan man lägga till vilka färger man vill på kuddar, filtar,dukar och gardiner. Väggarna ska vara helt tomma förutom stora färgglada konstverk.
Marie
31/01/2008 at 5:22 pmExakt i den stilen jag har det nu men MYCKET större ;)
Camilla
31/01/2008 at 5:17 pmSnyggt! :)
Linda
31/01/2008 at 5:03 pmMitt drömrum är just nu vårat sovrum….gå in på min blogg o titta,vi har precis helrenoverat det o gjort det exakt så som vi vill ha det….vi har köpt allt nytt,underbart resultata verkligen!
Jenny
31/01/2008 at 5:00 pmMitt drömrum skulle väl se ungefär ut så här: Stort, modert med ändå klassiskt. Massa blommor och
stearinljus,hundratals lådor och mjuka kuddar och såklart min stora svarta katt på en stor kudde. Så skulle det nog se ut :)
Carro
31/01/2008 at 4:55 pmMitt drömrum skulle ha svartbetsat golv och nougatbruna väggar. En stor säng med många kuddar skulle stå på ena kortsidan av rummet och bredvid den skulle ett nattduksbord i ek följa hörnet och på den en växt, blomma och senaste modetidningen. Under sängen skulle det finnas en cremevit mjuk matta så man på morgonen kunde vakna och kliva ner på den. På väggen skulle två stora svartvita tavlor med gammaldags känsla finnas. Det skulle även på väggen vara en samling med svartvita små tavlor på vänner, familj och vackra motiv i en salig röra. Rummet skulle på ena sidan ha en lång radda med fönster ner från golvet och upp och utanför en liten terass med två trädgårdsstolar och ett bord. På andra sidan av rummet skulle en låg ganska lång hylla i ek finnas ljus, växter, lampa mm. Mittemot sängen skulle det vara en vit lampa som lyste upp det svarta golvet och en rund sittpuff i rotting.
En öppning skulle finnas och där skulle min walk-in-closet vara. En ljus heltäckningsmatta, en spegel, garderober med skjutdörrar, ett sminkbord och en rund soffa med kuddar i mitten. Det skulle vara mitt absoluta drömrum.
Maria
31/01/2008 at 4:41 pmJag vill ha det enkelt och stilrent, gärna ikea möbler :P grå tapet, svart fondväg, härliga stora täcken o kuddar! trä golv, , fina svarta gardiner :)
korpen
31/01/2008 at 4:25 pmsvarta väggar med en stor vit playboy bunny, vitt tak, svarta möbler med blodröda och guldiga vaser och liknande. Två tavlor på mina förebilder kat von d och holly madison. Självklart några gröna växter i fönstret och en sjuhelvetes högtalare :)
korpen
31/01/2008 at 4:22 pmsvarta väggar med en stor vit playboy bunny, vitt tak, svarta möbler med blodröda och guldiga vaser och liknande. Två tavlor på mina förebilder kat von d och holly madison. Självklart några gröna växter i fönstret och en sjuhelvetes högtalare :)
Elin
31/01/2008 at 3:59 pmShit vilka bra förklaringar… Hm får väl se om min slår deras…
Mitt rum skulle jag vilja kalla mysigt. Många har den här “luftiga” & vita stilen med blommor… Det är jätte fint men jag tänkte väl sticka ut lite…
Mitt rum har jag 3 väggar som är bruna & 1 vägg som är vit med ett diskret mönster i (syns bara när solen skiner på)
1 svart skinnfotölj med en stor röd kudde i…
1 skitsnygg Tv bänk som är riktigt enorm med alla mina älskade skivor & filmer & såklart en TV på.
Jag har mitt guldiga smyckesträda & en stor vas med blommor i (vita).
På den vita fåndväggen har jag två tavelramar med tidningar & böcker samt ett kort med mig & min bästa vän i (ramen i guld)
Min säng (den skönaste av alla sängar på jorden)finns såklart också i rummet. Och jag älskar fräscha påslakan i olika färger, gärna vit/rött.
På en vägg har jag en massa vita ramar på alla håll & kanter som är tjocka & smala… Där i har jag foton på mina käraste, mina bröder, bästa vänner, min pojkvän & mamma & pappa.
Jag vet inte riktigt vad jag mer ska skriva, men jag skulle väl vilja beskriva mitt rum som mysigt & personligt. (:
Johanna
31/01/2008 at 3:57 pmen stort och öppet rum med vita väggar och färgrika detaljer, det ska vara stora fönster och stora och maffiga målningar.
stilrent och modernt, gärna en pussmuntelefon som ett plus i kanten.
på en vägg ska det vara massa bilder från internet,tagit själv eller tidningar hängandes som inspiration.
Jag
31/01/2008 at 3:44 pmStora runda fönster med orangea gardiner,
golvet skulle vara mörkt brunt för att passa med de blommiga tapeter.
Randiga soffor,och mitt i rummet ska det finnas en rund säng överflödigt med kuddar av alla möjliga färger.
Michelle
31/01/2008 at 3:34 pmGamla stora vita fönster, vitmålat trägolv. Arabisk röd matta och något fint soffbord i ek. Vita möbler men en vit modern soffa. Detaljer av guld, gärna fina indiska elefanter.
amelie
31/01/2008 at 3:32 pmförst av allt: Ett stort rum
+ En stor vit säng m. fina detaljer och överkast!
+ “Himmel” ovanför sängen
+ heltäckningsmatta
+ snygga stora tavlor med modeillustationer
+ skönt ljus m. stora fönster
+ ett dressingroom vid sidan av
VOILA! ;)
+ stor gammaldags fotölj i blå sammet
+ en tjock mysig katt på sängen
martina
31/01/2008 at 3:31 pmjag gillar fräscha rum, så det ska vara vita väggar. På väggarna ska det sitta stora, tjocka, svarta ramar med bilder jag själv tagit som är förstorade. Gärna ett stort fönster där jag kan ha mörka gardiner och en soffa framför, jag gillar att sitta och lyssna på musik och bara titta ut. Så rummet ska ligga på övervåningen & ha en schysst utsikt över gatan eller så. Musikspelare ska finnas i rummet med bra högtalare, en stor garderob som är vit, en säng som står i mitten av en lång vägg också med många inbjudande kuddar. Och en helkroppsspegel med lite gammaldagsstil i brunt. Rummet ska vara personligt men samtidigt enkelt, en lagom stor golvyta med lagom mycket möbler. :)
Linda
31/01/2008 at 3:09 pmDet ska vara stor och luftigt med en blandning av lantligstil och modernt och det viktigaste det ska vara hemtrevligt så man trivs
Hanna G
31/01/2008 at 3:04 pmÖppna ytor med stora fönster. Väggar i någon ljus jordnära färg. Inredningen ska vara en blandnig av antikt och mordent. Mitt på golvet vill jag ha en stor fluffig matta och i sängen massa mjuk kuddar. På natthusborde ska det alltid stå en bukett med blommor.
Michaela
31/01/2008 at 3:01 pmSvart och grått som basfärger, stora fönster som kan ge rummet ljus när det behövs men som dras iför när ljus är oönskat, ljus överallt, väggarna fulla av bilder.. en stor, mjuk och inbjudande säng. En massa prylar överallt i en fin och inspirerande röra. Gärna en walk-in-closet ansluten till rummet, med svart heltäckningsmatta, massor av speglar och självklart en fin men inspirerande röra.
emelie
31/01/2008 at 2:57 pmväldigt stilrent. Fast inte för stelt. Stora fönster och vita väggar samt en fondvägg i någon annan färg. Stora härliga soffor. :)
Nomi
31/01/2008 at 2:53 pmMitt drömrum ska vara högt i tak för att det är så skönt när det är luftigt. Jag vill ha vita väggar med en blek turkos fondvägg i något härligt mönster. Jag vill ha en stor säng med härliga kuddar i diverse färger, storlekar och mönster. Jag vill ha stora fönster med ljusa tunna draperade gardiner. Utsikten gör mycket för rummet och därför vill jag ha en levande utsikt som ger mig inspiration och lugn.
På väggarna ska jag hänga tavlor på min familj och mina vänner även lite sånt som jag målat. Det är viktigt med lite personliga detaljer! Kanske några vintage bokstäver i olika storlekar över dörrkarmen med mitt namn eller ett budskap. En skön röd lite sliten fåtölj, en fluffig matta och i taket en vacker kristallkrona.
När man inte tror att det finns fler “jag skulle vilja ha..” så måste jag självklar ha en walk-in-closet där mina kläder är sorterade efter färg. En lång och bred bokhylla av något mörkt träslag som täcker
en hel väg och där har du mitt drömrum!
Tina
31/01/2008 at 2:49 pmEtt lagom stort rum med en enorm säng och en unik och vacker väggmålning på en av väggarna.
Linda
31/01/2008 at 2:46 pmAllt eller det mesta kombinerat i svartt/beige/brunt och vitt:)
Yasmin
31/01/2008 at 2:40 pmMitt drömrum skulle vara stort.. det ska finnas plats nog för en stor RUND dubbelsäng. med en massssssa kuddar! och söta lakan. Sen ska det finnas stora fönster längs en vägg. Det ska även finnas en svart fondvägg med en målning i kanske lila? .. isåfall ska rummet nog också vara i svart/lila :)
Stina
31/01/2008 at 2:37 pmDet ska vara ett ganska stort rum med jättestora fönster som vetter ut mot havet. Rummet ska vara ljust och väggarna är vitmålade, och en av väggarna äre gröna mönster på . Sofforna är låga och med vitt tyg på, bordetär i ljust trä och lågt det med. Sen ska det finnas relaxstolar , i sånt där korgmaterial. Det ska finnas en öppen spis med några fårskinn framför där man kan mysa på kvällen :) Det ska vara några träd där inne också , utan blommor . Gröna vaser och massa mysiga lapor att slappna av till , och en steroe som får ljudet att strömma ut lite här och var ;)
Ellen
31/01/2008 at 1:55 pmGräddrosa, paris stil och gammaldagst. Det är det enda jag begär.
hurtig
31/01/2008 at 1:43 pmprecis som mitt rum ser ut nu! ljusa väggar, vita möbler, naturvit snygg soffa, alla detaljer, tyger och tavlor i brunt, guld samt svart och en massa gröna växter! :)
Dilan
31/01/2008 at 1:24 pmStor rum med vita tapetter,stor säng,en syhörna och en stor garderob.På fönsterkarmen ska finnas vas med blommor och ljus.Långa ljusa gardiner med färgade ränder och en rund bord med två stolar där jag kan sitta och prata med min älskling.På golvet en skön och tjock matte gärna med många färger.Och sist lite konst på väggarna.
Johanna
31/01/2008 at 1:23 pmEtt ganska litet rum med högt i tak och bruna väggar som på kvällen är mörka och harmoniska, men när morgonen och ljuset kommer, byter färgen skepnad och går mer mot det glada och uppiggande hållet, färgen reflekterar ljuset.
Rummets lister är vita, precis som garderobens dörrar som i sin enkelhet är väldigt vackra.
Sängen är låg, utan ben och täcks av ett härligt mönstrat svartvitt överkast. På väggarna ser jag folk, djur och saker som jag älskar i svarta ramar i olika storlekar. Längst in i rummet står en halvmeters hög, vackert utförd och vitmålad byrå. Ovanpå står en spegel, med vackert snidad guldlackad ram. Där trängs även en vit frostad rund lampa tillsammans med olika parfymer och flaskor. Bredvid byrån står en vinröd sammetsklädd fåtölj utan armar, troligen från 1900-talets början, med ben som nästan smälter in i parketten.
Blommor och växtlighet får även de plats i fantasifulla krukor och vaser, på fönsterbänken, på byrån eller hängade.
cissi
31/01/2008 at 1:11 pmmitt dröm rum är nog ett vitt kök i lantlig stil. jag älskar träpanel (vit) och en antik kökssoffa som jag gjort i ordning på mitt eget vis. det ska vara grönoch vit rutiga gardiner och matchande duk och handukar så klart! i mitten av rummet ska det vara en liten köksö och ett litet matbord som står framför kökssoffan! ååhh vilken dröm…..
Anna
31/01/2008 at 1:02 pmMitt drömrum är ganska stort mne inte för stort, mindre ytor kan vara väldigt mysigt. I mitten av rummet längs väggen ska en stor säng stå med ett underbart överkast av siden i lappteknik och så klart stora röda kuddar vi huvudänden. Det ska finnas ett stort sminkbord, skrivbord & byrå med tv:n på och självklart en stor underbar walking closet. Mycket stearinljus och lamporna får inte vara för starka, Det skulle vara sånt här lite mysigt ljus . Självklart skulle där vara stora fina fönster med bred fönsterkarm. Väggarna skulle nog vara mörklila, men inte för mörk. Sist men inte minst vill jag ha en stor stereoanläggning med vinyl och hela köret :)
Zandra
31/01/2008 at 12:47 pmJag älskar högt i tak och mycket rymd, det får inte kännas för plottrigt men inte heller för stilrent och opersonligt. Färgerna ska gå i vitt men alla detaljerna ska vara i andra färger. Fönstrena ska vara stora, gärna från golvet upp till taket och utanför ska det vara en stor altan. Jag älskar stilrena växter som orkideer och rosor, de ska gärna vattna sig själva också. De ska finnas gott om förvaring så man kan välja vad man vill ha framme och inte och det ska vara lätt att hitta det man söker.
Annie
31/01/2008 at 12:30 pmStort rum, högt i tak, stora fönster med svarta marmorfönsterkarmar som man kan sitta i. Väggarna får gärna vara målade i en matt gammelrosa/-vinröd färg. Möblerna kan gärna vara gamla och lite slitna. Alla lister och sånt får nog vara vita, men det behöver inte se för nyrenoverat ut. Själva läget är något lite bohemiskt kvarter i en stor stad, gärna ett sekelskifteshus. En liten marknad på gångavstånd är obligatoriskt så det finns alltid en väldoftande blombukett och en stor fuktskål. När det gäller konst och så har jag inte så mycket planer. Jag köper väl det som faller mig i smaken när det väl är dags. Hellre få tavlor som betyder något än att ha en hel vägg med välmatchande, helt opersonliga bilder. Det ska vara charmigt helt enkelt. Varken för vitt och kallt eller för plottrigt.
Eller så skulle det kunna vara ett rum på takvåningen med överblick över staden. Ljust och luftigt, ljusgula väggar, svarta fönsterkarmar, vinröda gardiner. Så ska det finnas en balkong med morgonsol där man kan sitta och äta sin frukost med någon man tycker om…
Det ska förstås vara sommar och varmt och soligt också :)
Anni
31/01/2008 at 11:49 amStora fönster med utsikt över en sjö eller ett hav. Ljust och öppet och i ren lexington-stil. Och sådär charmigt stökigt också..
emma
31/01/2008 at 11:49 amjag skulle vilja ha högt i tak och minst en vägg full med vinylskivor och böcker, kan inte tänka mig något vackrare än det man älskar samlat på ett ställe. sen en stor fluffig säng med mörka sängkläder och ett nattduksbord med stearinljus på till kvällsläsningen. golvet ska vara vitt och väggarna i någon plommonfärgad ton, och såklart foton på familj och vänner i massor på en av de tomma väggarna. det ska finnas ett stort fönster med en fönsterbräda man kan sitta på och kolla ut över det snötäckta landskapet, eller sneglar in på den söta pojken i grannhuset. sen ska rummet dofta mysigt av vanlij eller lavendel och aldrig ha några dammråttor på golvet. efter det är jag helt nöjd :)
jennifer
31/01/2008 at 11:42 amDet ska vara lite marokansk/ararbisk inredning med massa mönstarde kuddar, stenväggar. Mörk lila, brunt, röd, mörk rosa, gul, grönt osv. Inte så starkt belysning, lamorna ska vara importerade från egypten. Det ska vara exklusivt, med lågt bord (antik), vattenpipa, låga stolar med fina mönster. morgonrocken ska komma från marocko och jag ska dessutom ha marokanska slippers…
du hittar en hel det fina orientaiska saker på: “www.cazami.se”
och här ser du hur jag vill ha det: “http://inredningsbloggen.blogg.se/1174647223_tema_marockanskt.html”
Anonymous
31/01/2008 at 11:41 amJag vil ha en stor, äldre variant på sängen med draperier man kan dra för. Och fina kuddar i den. Ett ganska ljust rum med en lite mörkare vägg, lite åt vinröda hållet. Sen ett fint sminkbord med en stor spegel och en walk-in-closet.. Och växter vill jag ha, fina växter som små palmer och liknande. samlade längs ett hörn/sida. Detta är då i sovrummet i snabbt drag.
Ann-Louise
31/01/2008 at 11:36 amMitt drömrum är städat och ganska minimalistiskt. Inte för mycket prylar överallt. Det ska vara blandat nytt och gammalt för att få en egen och personlig touch på rummet. En jättedyr möbel kan passa perfekt brevid en äldre möbel från myrorna! :) Rummet ska inte ha för mycket färger. Gärna vitt som bas, men med lite färgklickar här och var. Inte att förglömma – drömmen är att ha högt till tak! Jag vill ha mycket luft och yta i mitt drömrum =) Öppna ytor är a och o.
Julia
31/01/2008 at 11:14 amMitt drömrum skulle nog vara ljust och luftigt med stora fönster, en härlig balkong, vita väggar och mörkt, mörkt trägolv. Jag skulle ha en stor säng med en sänggavel i svart sammet och ett stort härligt duntäcke, sköna vita sängkläder och en massa mjuka kuddar. På väggen bakom sängen skulle jag ha svarta ramar i olika modeller och stilar med svartvita gamla foton och vackra modeillustrationer. På en annan vägg skulle paris vara målat längst med golvet i svart färg. Sen har jag alltid drömt om ett vackert skåp där man kan ha sina favorit saker. Gärna lite äldre och lite sådär härligt slitet. Där skulle jag ha alla mina favorit saker. I taket så skulle jag ha en vacker kristallkrona. På något ställe där den inte syns så mycket skulle jag ha en liten maskin som är inbyggd i väggen med en skärm där alla det senaste modetidningarna dök upp. Man skulle bara kunna trycka på den tidning man vill ha och så åker den helt ljudlöst ut genom ett litet fack brevid maskinen. Allt gratis förstås!:)
Sen får vi inte glömma det viktigaste, garderoben. Gärna en stor walk-in-closet med rosa(varmt rosa) heltäckningsmatta och en provdocka där jag kvällen innan skulle prova en massa outfits och sedan kan man bara plocka ner det från dockan och sätta på sig det.
Det är mitt drömrum!
Tack för en mycket bra blogg!
Julia
Jenny
31/01/2008 at 11:04 amLjust, luftigt och stilrent, men ändå med en viss myskänsla. Ett vardagsrum med stora fönster, panelgardiner, parkettgolv, ljusa tapeter och lite mörkare möbler, mörk (tex blå eller mörkgrå) soffa och fåtöljer, tv-bänk och skåp i mörkt trä och soffbord likaså. Prydnadslampor och ljus lite här och var. En stor, härlig matta. Ungefär så.
Nathalie
31/01/2008 at 9:20 amJag har alltid gillat lite äldre stil på möbler i sovrum. Möblerna kan vara nya men gärna se lite slitna ut. Ljusa möbler helst, lite som i en sommarstuga. Den känslan vill jag få! Sen får det gärna vara inslag av färg, men i grund och botten ska det vara ljust. Och vem vill inte ha en stor säng? Jag vill såklart också ha en stor, fin garderob i mitt sovrum. Jag älskar Orkideer, så sådana hade gärna fått pryda min fönsterkarm eller mitt nattduksbord. Blommor gör sig fint i ett sovrum! : )
Elsa
31/01/2008 at 9:04 amHelvitt(lite gråskala möjligtvis) o raka vinklar.. Och sen till det mkt växter, rosa kuddar och stora härliga fönster..
Madde
31/01/2008 at 9:03 amStort, luftigt sovrum. Med långa vita svallande gardiner som blåser med vinden från en öppen terass. Tänk at kunna gå ut på morgonen iklädd endast morgonrock och sätta sig på terassen. SÄngen skall vara stor med många kuddar och ett mjukt duntäcke. På väggarna hänger massor med små ramar med olika motiv.
Jilly B
31/01/2008 at 9:02 amRosa väggar med en svart fondvägg. Svarta mönster från fondväggen ut mot rosa väggarna. Sackosäckar, mycket kuddar och sköna fåtöljer. Massa ljus, dimlampor. En snygg kristallkrona i taket, gärna kanske svart. Snygga hyllor och många sådanna med fina saker på. Åh… Vad sugen jag blev!